Porady

Klimatyzacja - należy pamiętać że klimatyzacja to nie lodówka, zaleca się obniżanie temperatur ale z rozsądkiem, dobrze dobrany system pozwoli cieszyć się komfortem w pomieszczeniach ale celem nie może być wykonanie chłodni w domu :) Dobierzemy urządzenie zgodnie ze sztuką - proszę pamiętać że nie zawsze to tylko metry powierzchni zgodnie z popularnym wzorem: 10 m2 = 1 kW mocy chłodzenia. Na dobór ma wpływ nasłonecznienie, izolacja budynku, rodzaj wentylacji, temperatury które chcemy uzyskać, istnienie źródeł ciepła wewnątrz oraz liczba osób przebywających wewnątrz my dobieramy moc klimatyzacji już od 15 lat a TY?

Zapraszamy do współpracy

Klimatyzator ze sprężarką inwerterową pracy w trybie chłodzenia bądź grzania sprężarka pracuje na maksymalnych obrotach do czasu otrzymania zadanej temperatury po czym prędkość pracy sprężarki spada. Kiedy temperatura spadnie lub wzrośnie sprężarka zwiększa swoją prędkość i znów pracuje na maksymalnych obrotach. Ciągła praca sprężarki na różnych obrotach powoduje mniejszy pobór mocy elektrycznej urządzenia, a co z tym idzie – większe oszczędności prądu. Urządzenia inverterowe są droższe od urządzeń konwencjonalnych typu on/off, ale ich praca zwykle jest prawie niesłyszalna w pomieszczeniu.

WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

Chłodzenie i ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów

Klimatyzatory są przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń a także do dodatkowego ogrzewania w porach przejściowych (wiosną i jesienią). Wszystkie stałe klimatyzatory wykorzystują zasadę działania pompy ciepła. Nie generują one energii jak grzejniki elektryczne; przekazują ją z otoczenia do pomieszczenia. w którym jest ona uwalniana na wyższym poziomie energetycznym (wyższa temperatura). Wymaga tylko jednej trzeciej energii; pozostałe dwie trzecie są otrzymywane z otoczenia praktycznie bez kosztów/ Tak długo, jak temperatua otoczenia jest wyższa niż 0 °C z pewnością jest to najbardziej ekonomiczny system ogrzewania. Jest to także idealne rozwiązanie dla dodatkowego ogrzewania w porach przejściowych; w regionach nadmorskich może być on używany przez całą zimę. Wysokowydajne klimatyzatory inwerterowe mogą być również używane do dodatkowego ogrzewania w okresie zimowym, w zależności od warunków zewnętrznych (temperatura, wilgotnośc, wiatr itp).

Moc klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy obliczyć wymaganą moc biorąc pod uwagę powierzchnię pomieszczenia i okien, liczbę osób oraz wszelkie dodatkowe źródła ciepła. Obliczenia informacyjne dla niektórych wymiarów pomieszczeń podano w tabelach dla poszczególnych urządzeń. Możesz poprosić asystentów sprzedaży klimatyzatorów Gorenje o pomoc w obliczeniach lub samodzielnie obliczyć wymaganą moc według następującego wzoru.

WYNIK KOŃCOWY JEST SUMĄ NASTĘPUJĄCYCH ELEMENTÓW:    
Powierzchnia pomieszczenia m2 x 70 = W
Powierzchnia okien po słonecznej stronie m2 x 30 = W
Liczba osób obecnych x 100 = W
Suma mocy dodatkowych źródeł ciepła w W x 1 = W
WYMAGANA MOC CHŁODZENIA URZĄDZENIA = W

Opierając się na obliczonej wymaganej mocy chłodzenia, należy wybrać odpowiedni klimatyzator według mocy chłodzenia określonej w katalogu. Należy wybierać ten, który jest najbliższy obliczonej wymaganej mocy. Obliczenia są przybliżone, dla pomieszczeń o wysokości 2,5 m i standardowej jakości wykonania.

W celu wybrania klimatyzatora o odpowiedniej mocy należy wziąć pod uwagę te parametry. Przed zakupem urządzenia zalecamy skontaktowanie się z autoryzowanym instalatorem, który bezpłatnie dokona inspekcji miejsca instalacji, sprawdzi wszystkie parametry i doradzi w kwestii zakupu w oparciu o te informacje.

Montaż klimatyzatora

Jednostka wewnętrzna powinna być zainstalowana tak, aby przepływ powietrza nie był skierowany na osoby w pomieszczeniu. Podczas instalacji urządzenia wewnętrznego należy zapewnić:

  • niezakłócony przepływ powietrza
  • wystarczająco dużo miejsca wokół urządzenia do łatwego czyszczenia i ewentualnego serwisowania
  • jednostka wewnętrzna nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych