Porady

Klimatyzator ze sprężarką inwerterową pracy w trybie chłodzenia bądź grzania sprężarka pracuje na maksymalnych obrotach do czasu otrzymania zadanej temperatury po czym prędkość pracy sprężarki spada. Kiedy temperatura spadnie lub wzrośnie sprężarka zwiększa swoją prędkość i znów pracuje na maksymalnych obrotach. Ciągła praca sprężarki na różnych obrotach powoduje mniejszy pobór mocy elektrycznej urządzenia, a co z tym idzie – większe oszczędności prądu. Urządzenia inverterowe są droższe od urządzeń konwencjonalnych typu on/off, ale ich praca zwykle jest prawie niesłyszalna w pomieszczeniu.

WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM

Chłodzenie i ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów

Klimatyzatory są przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń a także do dodatkowego ogrzewania w porach przejściowych (wiosną i jesienią). Wszystkie stałe klimatyzatory wykorzystują zasadę działania pompy ciepła. Nie generują one energii jak grzejniki elektryczne; przekazują ją z otoczenia do pomieszczenia. w którym jest ona uwalniana na wyższym poziomie energetycznym (wyższa temperatura). Wymaga tylko jednej trzeciej energii; pozostałe dwie trzecie są otrzymywane z otoczenia praktycznie bez kosztów/ Tak długo, jak temperatua otoczenia jest wyższa niż 0 °C z pewnością jest to najbardziej ekonomiczny system ogrzewania. Jest to także idealne rozwiązanie dla dodatkowego ogrzewania w porach przejściowych; w regionach nadmorskich może być on używany przez całą zimę. Wysokowydajne klimatyzatory inwerterowe mogą być również używane do dodatkowego ogrzewania w okresie zimowym, w zależności od warunków zewnętrznych (temperatura, wilgotnośc, wiatr itp).

Moc klimatyzatora

Przed wyborem klimatyzatora należy obliczyć wymaganą moc biorąc pod uwagę powierzchnię pomieszczenia i okien, liczbę osób oraz wszelkie dodatkowe źródła ciepła. Obliczenia informacyjne dla niektórych wymiarów pomieszczeń podano w tabelach dla poszczególnych urządzeń. Możesz poprosić asystentów sprzedaży klimatyzatorów Gorenje o pomoc w obliczeniach lub samodzielnie obliczyć wymaganą moc według następującego wzoru.

WYNIK KOŃCOWY JEST SUMĄ NASTĘPUJĄCYCH ELEMENTÓW:    
Powierzchnia pomieszczenia m2 x 70 = W
Powierzchnia okien po słonecznej stronie m2 x 30 = W
Liczba osób obecnych x 100 = W
Suma mocy dodatkowych źródeł ciepła w W x 1 = W
WYMAGANA MOC CHŁODZENIA URZĄDZENIA = W

Opierając się na obliczonej wymaganej mocy chłodzenia, należy wybrać odpowiedni klimatyzator według mocy chłodzenia określonej w katalogu. Należy wybierać ten, który jest najbliższy obliczonej wymaganej mocy. Obliczenia są przybliżone, dla pomieszczeń o wysokości 2,5 m i standardowej jakości wykonania.

W celu wybrania klimatyzatora o odpowiedniej mocy należy wziąć pod uwagę te parametry. Przed zakupem urządzenia zalecamy skontaktowanie się z autoryzowanym instalatorem, który bezpłatnie dokona inspekcji miejsca instalacji, sprawdzi wszystkie parametry i doradzi w kwestii zakupu w oparciu o te informacje.

Montaż klimatyzatora

Jednostka wewnętrzna powinna być zainstalowana tak, aby przepływ powietrza nie był skierowany na osoby w pomieszczeniu. Podczas instalacji urządzenia wewnętrznego należy zapewnić:

  • niezakłócony przepływ powietrza
  • wystarczająco dużo miejsca wokół urządzenia do łatwego czyszczenia i ewentualnego serwisowania
  • jednostka wewnętrzna nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych